قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

نزول آرام نرخ‌ها در سایه خلوتی بازار واخراج بولتون از کاخ سفید

روز چهارشنبه ۲۰ شهریورماه، دلار از محدوده ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومانی عقب نشست و به سوی سطح حمایتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی حرکت کرد و به رقم ۱۱۵۵۰ تومان رسید. همسو با افت قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی در جهت کاهشی حرکت کرد و با افت ۴۰ هزار تومانی به بهای ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی رسید. یکی دیگر از عواملی که در افت قیمت سکه موثر بود، افت بهای اونس در بازارهای جهانی بود که به زیر مرز هزار و ۵۰۰ دلار رفت.

سه دلیل متفاوت برای افت دلار

در مورد افت دلار در روز گذشته سه دلیل متفاوت عنوان می شد؛ عده ای باور داشتند خبر برکناری جان بولتون توسط دونالد ترامپ فضای بازار ارز داخلی را تحت تاثیر قرار داده است. گروه دیگری اعتقاد داشتند، اساسا بازار تحت تاثیر خبر سیاسی نبوده است و بازار به واسطه تعطیلات و نبود معامله گران در بازار با معامله خاصی روبه رو نبوده است. گروه آخر معامله گران، کاهش نرخ حواله درهم به زیر مرز ۳ هزار و ۲۰۰ تومانی را عاملی می دانستند که منجر به افت قیمت دلار در بازار داخلی شده است.

کاهش معاملات در روز خلوت بازار

در اولین روزی که پس از تاسوعا و عاشورای حسینی، بازار ارز رسما باز می شد، معامله گران چندانی در بازار حضور نداشتند و خرید و فروش های چندانی در آن انجام نمی شد. عده ای عنوان می کردند معامله گران خرید و فروش های خود در هفته جاری را انجام داده اند و به تعطیلات رفته اند یا به احترام فضای محرم، معاملات خود را تعطیل کرده اند. امروز در برابر صرافی های بانکی نیز افراد خاصی حضور نداشتند و می توان گفت بازار در یک روز نیمه تعطیل به سر می برد. در چنین شرایطی بعضی از فعالان باور دارند، برای رصد روند بازار باید منتظر آغاز معاملات از ابتدای هفته آینده بود.

خبر اخراج بولتون به بازار رسید

در حالی که عده ای تعطیلات معامله گران را عامل افت قیمت دیروز می دانستند، گروه دیگری از فعالان باور داشتند، افزایشی های بازار تحت تاثیر خبر برکناری جان بولتون عقب کشیده اند. رییس جمهوری آمریکا عنوان کرده بود به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر به حضور او در کاخ سفید نیازی نیست. من و دیگر اعضای دولت با بسیاری از پیشنهادات او شدیدا مخالف بودیم، به همین دلیل از او خواستم استعفایش را تقدیم کند، او هم این کار را کرد.

برخی از تحلیل گران عنوان می کردند، ممکن است که اخراج این مشاور جنگ طلب به معنای زمینه سازی برای مذاکره با ایران باشد. به گزارش بلومبرگ، اخراج بولتون می‌تواند زمینه‌ساز تغییر در سیاست خارجه آمریکا شود و در مورد ایران باعث شود که ترامپ رویه متعادل‌تر و نرم‌تری را در پیش بگیرد. با توجه به اینکه در ماه‌های اخیر شاهد رویه نرم‌تری از ترامپ در مورد ایران هستیم، می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که خروج بولتون باعث تغییر رویه ترامپ شود .

ترامپ ابتدا از حداکثر فشارها بر ایران حمایت می‌کرد، اما اخیراً با دیپلماسی نرم‌تری آمده است و در جلسه گروه هفت در فرانسه، ۱۲ شرط اولیه دولت خود برای رفع تحریم‌ها علیه ایران را به سه مورد کاهش داد و در فرانسه از مذاکره سخن گفت.

با این حال، عده زیادی از تحلیل گران بازار ارز  نیز با این موضوع موافق نیستند و عنوان می کردند، باید دید رویه دولت آمریکا به چه صورت ادامه پیدا خواهد کرد. از نظر آن ها تحریم های جدید آمریکا شاید بییشتر این سیگنال را منعکس کند که این کشور هم چنان قصد دارد فشار حداکثری اقتصادی را ادامه دهد.

بازگشت درهم به زیر ۳۲۰۰

در این میان، عده دیگری از فعالان، افت قیمت دلار را بیشتر ناشی از عقب گرد نرخ حواله درهم دانستند. دیروز نرخ حواله درهم از مرز ۳ هزار و ۲۰۰ تومانی عقب نشینی کرد و تا محدوده ۳ هزار و ۱۷۰تومانی افت کرد. در صورت ادامه افت درهم، احتمال دارد که قیمت  دلار در بازار ارز روز پنج شنبه کاهش بیشتری را تجربه کرد. نرخ حواله درهم و دلار رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند و معمولا هر زمانی قیمت ارز کشور همسایه پایین تر بیاید، در بازار ارز داخلی نیز سیگنال کاهشی به معامله گران مخابره می شود.

آخرین قیمت دلار و یورو

 قیمت هر دلار آزاد  عصر امروز  چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ با کاهش ۱۰۰ تومانی بین ۱۱۵۵۰ و ۱۱۵۸۰ تومان خرید و فروش شد.

در بازار ارز تهران قیمت فروش یورو به ۱۲۸۵۰ تومان و قیمت فروش پوند انگلیس به ۱۴۲۵۰ تومان رسید. قیمت حواله درهم امارات نیز در صرافی‌های دوبی از ۳۱۹۰ تومان به ۳۱۶۵ تومان عقب‌نشینی کرد.

امروز چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۶/۲۰ صرافی ملی نرخ رسمی خرید و فروش دلار و یورو را بدون تغییر به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا: ۱۱,۲۵۰ تومان     قیمت فروش  دلار آمریکا: ۱۱,۳۵۰ تومان

قیمت خرید یورو: ۱۲,۴۵۰ تومان                قیمت فروش  یورو: ۱۲,۵۵۰ تومان

آخرین قیمت طلا و سکه

امروز چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ سکه طرح جدید  ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و سکه طرح قدیم  ۴ میلیون و ۸۰ هزار تومان قیمت خورد. همچنین قیمت نیم‌سکه ۲ میلیون ۱۰۰ هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت ۹۲۰ هزار تومان به فروش رسید.

از سوی دیگر بهای اونس طلای جهانی به زیر ۱۵۰۰ دلار و حدود ۱۴۹۱ دلار افت کرد. همچنین در بازار داخلی هر مثقال طلای آبشده به رقم یک میلیون و ۷۹۱ هزار تومان رسید که معادل هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۴۱۳ هزار تومان است.

منبع : اقتصادنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Powered by themekiller.com